wtorek, 26 lutego 2013

Tort czekoladowo chałwowy


Czekolada, wanilia, wiśnie i chałwa... to musiało się udać! Tort dla wielbicieli słodkich klimatów :) Żeby wyszedł Wam równie dobry w smaku jak mi musicie zaopatrzyć się w te lato w domowe konfitury wiśniowe :) ponieważ żaden dżem ze sklepowej półki nie dorówna domowemu, przygotowanemu własnoręcznie :) 

Składniki na krem:

250 g - 300 g ulubionej chałwy
kostka miękkiego masła 
4 łyżki cukru pudru
25 ml alkoholu ( lub kremówki) 

Miękkie masło utrzeć z cukrem pudrem na puszystą masę i nie przerywając ucierania dodać  pokruszoną chałwę, następnie alkohol ( lub kremówkę)

Dodatkowo będziecie potrzebować słoik dżemu wiśniowego i oczywiście upieczcie biszkopt kakaowy według swojego ulubionego przepisu! Jeśli jesteście ciekawi z jakiego przepisu ja korzystam z chęcią się z Wami nim podzielę następnym razem :) 
Ps. Górę tortu i boki ozdobiłam kremem waniliowym i posypałam startymi na tarce kawałkami czekolady.  Acha i nie zapomnijcie nasączać kolejno każdego z trzech blatów tortu ponczem ( np. 100 ml likieru czekoladowego wymieszane z 100 ml mocnej herbaty lub po prostu woda mineralna z sokiem z cytryny - w wersji dla najmłodszych)



poniedziałek, 25 lutego 2013

Czekoladowe mini torciki z bitą śmietaną i wiśniami


Klasyka smaku - czekolada, bita śmietana i wiśnie... mmm czyli mój dzisiejszy dzień w kuchni :) Jest to zmodyfikowany przeze mnie przepis Nigelli na jogurtowe babeczki. W wersji dla dorosłych polecam wiśnie nasączyć w wódce i likierze amaretto lub likierze czekoladowym! Tak właśnie przygotowałam moje torciki i smakują wybornie :)

Składniki ( na 9 torcików):

150 g mąki pszennej 
125 g cukru ( dałam cukier puder)
125 g jogurtu naturalnego
75 g roztopionego masła
2 duże jajka
3 łyżeczki kakao ( ciemnego)
płaska łyżeczka proszku do pieczenia 

Dodatkowo: 

wiśnie
śmietana kremówka
alkohol ( wódka, likier amaretto lub likier czekoladowy )

Nastawcie piekarnik na 170 stopni C. Torciki robi się bardzo szybko. Zacznijcie od  roztrzepania jogurtu z lekko wystudzonym roztopionym masłem. Do tak przygotowanej masy dodajemy jajka i ponownie mieszamy do połączenia składników. Następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i cukrem. Kolejny raz mieszamy tylko do połączenia się składników.  Gotowe :) Teraz napełniamy foremki do muffinek do 3/4 wysokości ( ciasto sporo urośnie, z tzw."górką" którą po upieczeniu ścinamy nożem i zjadamy:) Pieczemy ok. 20-25 min z termoobiegiem lub do tzw. "suchego patyczka". Po upieczeniu lekko przestudzić, wyjąć z formy i każdą muffinkę przekroić jak na załączonych zdjęciach. Śmietanę kremówkę 36 % ubić, wyciskać na torciki za pomocą rękawa cukierniczego z końcówką w kształcie gwiazdki. W wersji dla dorosłych wiśnie zalać wódką i likierem np. czekoladowym. Układać na pierwszej warstwie śmietany ok. 5-6 sztuk wisienek, przykryć drugim ( mniejszym) kawałkiem ciasta, dowolnie udekorować :)





niedziela, 24 lutego 2013

Muffinki z jagodami i waniliową kruszonką



Co za babeczki... :) Mięciutkie, wilgotne, z niespodzianką w środku (w moim wydaniu z  jagodami) :) Po przepis zapraszam wkrótce. Źródło inspiracji: Książka "Muffinki" wyd.Świat Książki


Składniki na 12 babeczek:

 200 g jagód lub malin
120 g masła
120 g cukru
1 jajko 
300 g kwaśnej śmietany
250 g mąki
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
0,5 łyżeczki sody
szczypta soli


1. Przygotujcie formę do muffinek, wykładając ją papilotkami albo smarując tłuszczem i   podsypując mąką. 

2. Masło utrzyjcie z cukrem na gładką masę, pod koniec dodając jajko i śmietanę. W drugim naczyniu wymieszajcie mąkę z proszkiem do pieczenia, sodą i szczyptą soli. Następnie masę mączną dodajcie do masy maślanej i wymieszajcie do połączenia składników. 

3. Formę do muffinów napełnijcie do 3/4 wysokości. Sporo urosną. Na wierzchu poukładajcie dowolne owoce, lekko wciskając je w ciasto. Piec w piekarniku na środkowej półce na złotobrązowy kolor ok. 25 min. w 180 stopniach C. 

RADA: Muffinki można posypać przed pieczeniem kruszonką  : utrzeć 100 g mąki, 80 g cukru i 60 g roztopionego masła.



Czekoladowe LOVE



Po przepis na to obłędnie czekoladowe ciasto zapraszam wkrótce. W tym cieście naprawdę można się zakochać :) jest ..mmm... czekoladowe, pachnie cynamonem, gdy dodamy do niego przyprawy do piernika i powideł śliwkowych, cóż przekonajcie się sami :) przepis znalazłam tutaj


Składniki( wszystkie powinny być w temperaturze pokojowej):


1/2 kostki  masła
3 jajka 
2 szklanki mąki pszennej 
1 szklanka cukru 
1 szklanka mleka 
5 łyżek powideł lub dżemu śliwkowego 
2 łyżeczki zmielonego cynamonu 
1 łyżeczka sody oczyszczonej 
2 łyżeczki przyprawy do piernika 
5 łyżeczek kakao

 Sposób wykonania jest bardzo prosty. Zacznijcie od wymieszania następujących składników: cukier, kakao, mleko i masło umieszczamy w rondelku i doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok minutki. Czekamy aż masa wystygnie. W tym czasie w osobnym naczyniu mieszamy ze sobą mąkę, sodę oraz przyprawy. W trzecim naczyniu ubijamy białka, na koniec dodając żółtka- miksując do połączenia. Teraz do naczynia z mąką wlewamy masę kakaową i miksujemy również do połączenia się składników. Na koniec dodajemy dżem i mieszamy szpatułką. Ostatnie zadanie jakie stoi przed wami to wmieszanie bardzo delikatnie do tak powstałej masy ubitych białek z żółtkami. Robimy to delikatnie np. drewnianą łyżką. 
Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni C i pieczemy ok 45 min. - w zależności od tego jaką formę wybieramy dla naszego ciasta. Ja piekłam je w formie do babek z kominem, ale także na blaszce o wymiarach 23x33 w obu przypadkach wyszło super! 

Górę ciasta obowiązkowo polać polewą czekoladową! 
 

Fiński chlebek z kardamonem i rodzynkami


A może któreś z Waszych weekendowych śniadań urozmaicicie o ten przepyszny fiński chlebek? Coś na kształt naszej chałki, jednak cięższy i słodszy. Idealny do porannej kawy... zapach towarzyszący pieczeniu tego chlebka zachwyci każdego! Przepis który najbardziej przypadł mi do gustu znalazłam na stronie Pani Dorotki. Gorąco polecam :)

Składniki:

14g suchych drożdży ( dwie torebeczki) lub 30 g świeżych 
650 g mąki pszennej 
250 ml letniego mleka
100 g cukru
100 g masła roztopionego i przestudzonego 
50 g rodzynków
migdały do posypania chlebka
1 łyżka zmielonego kardamonu ( można zastąpić cynamonem) 
2 duże jajka, roztrzepane (3/4 do ciasta i 1/4 do posmarowania przed pieczeniem)
szczypta soli


Przesianą mąkę wymieszajcie z suchymi drożdżami, ze świeżych zróbcie najpierw rozczyn. Dodajcie pozostałe składnik i wyrabiajcie tak długo aż otrzymacie miękkie, elastyczne ciasto. Możecie troszkę podsypać mąką jeśli zajdzie taka potrzeba. Tak przygotowane ciasto uformujcie w kulkę i pozostawcie w misce pod przykryciem w ciepłym miejscu do podwojenia objętości - ok. godziny. Po tym czasie podzielcie ciasto na trzy części, z każdej uformujcie wałeczek ok 40 cm. i zaplećcie warkocz, najlepiej już bezpośrednio na papierze do pieczenia wyłożonym na blaszce do pieczenia :) Tak przygotowany chlebek ponownie przykrywamy i zostawiamy do napuszenia tym razem skracając czas rośnięcia o połowę ( tj. 30 min) W tym czasie nagrzewam piekarnik do 200 stopni C, przed samym pieczeniem smaruję chlebek pozostałym jajkiem, posypuję cukrem i migdałami. Teraz pozostało nam tylko 25 min oczekiwania aż chlebek się upiecze. Smacznego
  

Ciasto otrębowe z owocami



 Dzisiaj upieczcie na poobiedni deser coś lekkiego z dużą ilością owoców. Ja kocham wiśnie i brzoskwinie, dlatego też one znalazły się w moim wczorajszym cieście. Przepis który Wam podam jest niezawodny a ciasto z niego otrzymane jest lekkie i sycące za sprawą składników... ale o tym niżej. Przepis znalazłam na opakowaniu zarodków pszennych.

 Składniki:

1 szklanka mąki
1 szklanka cukru ( dałam zdecydowanie mniej ) 
1 szklanka zarodków pszennych ( dałam pół szklanki zarodków pszennych i pół szklanki otrębów owsianych)
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
4 duże jajka 
0,5 kg dowolnych owoców 


Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Zaczynamy od ubijania białek na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier ( łyżka po łyżce) na koniec dodajemy żółtka. 
W osobnym naczyniu wymieszać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i otrębami ( lub zarodkami). 
Dodać do masy jajecznej, wymieszać do połączenia składników. 
Blachę o wymiarach  22x33 wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na papier surowe ciasto, wyrównać. Wyłożyć owoce. Piec w temperaturze ok. 170 stopni C z termoobiegiem przez 30 min lub do tzw. suchego patyczka.





niedziela, 17 lutego 2013

Pizza - najlepsze ciasto




Pizza z tego przepisu wychodzi puszysta, z chrupiącymi brzegami, jest bardzo lekka i prosta w przygotowaniu. Dodatki wybierzcie sami, takie jakie najbardziej lubicie, ja dałam to co miałam w lodówce plus świeżą bazylię, którą uwielbiam... 

 Składniki:  ( na dwie duże pizze o grubości takiej jak widać na zdjęciach) 

250 ml wody mineralnej niegazowanej ( ciepłej) 
14 g suchych drożdży ( dwa opakowania) 
1 łyżeczka cukru
1 płaska łyżeczka soli 
 3 łyżki oliwy 
400 g mąki pszennej 

 Dodatki:   

sos pomidorowy ( ewentualnie ketchup)  
oliwki zielone lub czarne
ser żółty + ewentualnie mozarella 
salami
papryka, świeża bazylia
suszone oregano 

Składniki na ciasto połączyć na koniec dodając sól, energicznie zagniatać ok 10 min aż ciasto zacznie odchodzić od rąk, zrobi się gładkie, miękkie i elastyczne. 
Uformować  z ciasta kulę, wysmarować ją dodatkowo oliwą i umieścić w misce w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 40 -45 min ( ciasto powinno podwoić swoją objętość). Przykryć lnianą ściereczką. W tym czasie przygotować dodatki do pizzy.  
Wyrośnięte ciasto dzielimy na dwie części, pierwszą z nich przekładamy na wysmarowaną oliwą blachę do pieczenia i formujemy pożądany kształt, pamiętając by uformować boczny rant.  Ponownie przykryć lnianą ściereczką i pozostawić do napuszenia. Z drugą częścią ciasta postępujemy tak samo. Nagrzać piekarnik do 220 stopni C. Gdy piekarnik będzie nagrzany wysmarować ciasto sosem pomidorowym ew. ketchupem, następnie posypać ciasto żółtym serem i układać pozostałe dodatki
Tak przygotowaną pizzę wstawiamy do piekarnika na ok 12-15 minbrzegi ciasta i spód będą ładnie zarumienione. W między czasie ułożyć składniki na drugiej porcji ciasta...

Smacznego :)  


 

środa, 13 lutego 2013

Proste rogaliki z marmoladą





Jeśli planujecie przygotowanie takich rogalików, ugotujcie trochę więcej ziemniaków na obiad.. ponieważ  do ich wykonania będziemy potrzebowali ok 250 g ugotowanych ziemniaków! :) Przepis zaczerpnięty ze strony Pani Dorotki . Polecam do wypróbowania! 


Składniki:

350 g mąki pszennej 
250 g ugotowanych ziemniaków 
150 g cukru pudru 
1 jajko 
2 łyżeczki proszku do pieczenia 
1 łyżka oleju 

Dodatkowo: 

 twarda marmolada
perłowy cukier
1 jajko- do posmarowania rogalików przed pieczeniem



1. Zmielone ziemniaki zagnieść z mąką, proszkiem do pieczenia, cukrem, jajkiem i łyżką oleju. 
2. Tak otrzymane ciasto podzielić na 2-3 części i każdą rozwałkować na ok. 3 mm placek w kształcie koła ( a'la pizza)
3.  Każdą z części ciasta podzielić na 8 trójkątów, na których nałożyć po łyżeczce nadzienia i zawijać ku środkowi - formując rogaliki
4. Posmarować roztrzepanym jajkiem wymieszanym z łyżką wody
5. Posypać perłowym cukrem ( można pominąć)
6.  Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia
7. Piec ok. 20-25 min w temperaturze 170 ºC z termoobiegiem, pamiętając że temperatura i czas pieczenia mogą się różnić w zależności od piekarnika. 





niedziela, 10 lutego 2013

Drożdżówki z orzechowym nadzieniem w kształcie serca




Dziś w klimacie walentynkowym, idealne na śniadanie 14 lutego... drożdżówki w kształcie serca z obłędnym orzechowym nadzieniem... 

Te drożdżówki podbiły nie jedno serce! Pyszne, orzechowe nadzienie sprawi że nie będziecie mogli s od nich oderwać :) Dodatkowym faktem przemawiającym za wykonaniem tych łakoci jest elastyczne ciasto drożdżowe. Zatem drogie Panie i Panowie zapraszam do swych kuchni :)


 Składniki: 
430 mąki pszennej 
160 ml mleka 
7 g suchych drożdży lub 15 g świeżych 
30 ml roztopionego masła
30 g cukru 
pół łyżeczki soli 
1 jajko 

 hmm.. już mam na nie ochotę a jeszcze tyle do zrobienia, zacznę od przygotowania mojej niezastąpionej przy wypiekach drożdżowych miski, w której wymieszam i wyrobię dosłownie wszystkie składniki. Jeśli macie zamiar używać świeżych drożdży zróbcie z nich najpierw rozczyn. Do tego ciasta nie dosypujemy mąki, jeśli się początkowo klei to znak że musicie wyrabiać je tak długo aż zacznie odchodzić od ręki i zrobi się sprężyste.  Tak przygotowane, formujemy w kulkę, przykrywamy ręczniczkiem lub jak w moim wypadku specjalnie przygotowaną do tego pokrywką od miski i pozostawiamy w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. 

Następnie dzielimy ciasto na ok. 10 kuleczek ( tyle wyjdzie nam drożdżówek) i rozwałkowujemy każdą po kolei ( mają wyglądać jak większe placuszki), smarujemy nadzieniem i zwijamy tak jak robimy to przy naleśnikach. Składamy na pół każdy "naleśnik" i ostrym nożem przecinamy go od połowy do końca ( tego złożonego). Teraz tylko wywinąć na boki rozcięte części aby uzyskać kształt serca. 

Ukłądając na blasze pamiętajcie że dużo rosną podczas pieczenia, więc pamiętamy o odpowiednich odstępach! 

Piec ok 15 min w temperaturze 180ºC ( jednak tu wiele zależy od Waszego piekarnika) 

Do nadzienia użyłam szczyptę cynamonu, brązowy cukier w ilości 100 g, tyle samo śmietany kremówki i 200 g zmielonych orzechów włoskich. Wszystko wystarczy tylko razem wymieszać i gotowe :)
  



 
 

Włoskie ciasteczka migdałowe



Coś dla fanów ciasteczek ameretti, mocno migdałowe i naprawdę słodkie! Nie poprzestaniecie na jednym :D Kiedy do zalet dodamy jeszcze łatwość wykonania - grzechem byłoby ich nie upiec :) Ciasteczka pięknie się prezentują, dlatego już teraz upieczcie je dla swoich najbliższych 

Składniki na około 40 ciastek:

2- 3 białka ( w zależności od wielkości jajek)
300 g zmielonych migdałów
300 g cukru pudru
1 łyżka miodu 

Dodatkowo: 

cukier do obtoczenia ciasteczek
składniki na nadzienie np. płatki migdałów, pokruszone migdały, konfitura 

 Wykonanie jest naprawdę bardzo proste: 
1. Zmiksować wszystkie składniki 
2. Włożyć do lodówki  na pół godziny 
3.Wyjąć z lodówki, formować małe kulki ( wielkości orzecha włoskiego) 
4. Obtaczać w cukrze pudrze
5. Układać na blasze do pieczenia, zachowując odstępy - ciastka urosną!
6. Lekko spłaszczyć, w każdym ciasteczku zrobić delikatnie wgłębienie, na którym układamy nadzienie
7. Piec w temperaturze 180 ºC ok. 12-15 min. 


 

wtorek, 5 lutego 2013

Oponki z białym serem



 Oponki z tego przepisu są bardzo smaczne, lekkie i pulchne, dodatek spirytusu sprawia że nie chłoną tak tłuszczu. Podczas smażenia ładnie rosną. Przepis znaleziony na stronie wielkie żarcie. :)

Składniki: 

500g sera półtłustego
500g mąki pszennej 
100g cukru 
2 łyżeczki cukru waniliowego 
4 żółtka 
1  łyżeczka sody oczyszczonej 
1 łyżeczka octu 
250ml kwaśnej śmietany


Dodatkowo:  
tłuszcz do smażenia (u mnie olej rzepakowy) 
mały kieliszek spirytusu (dodać do zimnego oleju) 
cukier puder do posypania


Zaczynamy od przeciśnięcia sera przez praskę. Mąkę wsypać do miski w której będziemy robić ciasto, dodać ser, cukier, żółtka, sodę, ocet i śmietanę -zagnieść. Następnie oprószyć mąką i rozwałkować na posypanym mąką blacie na grubość ok. 1-1,5cm. Przygotować szklankę, którą będziemy wykrawać nasze oponki. Dodatkowo w środku robimy małe dziurki - aby wyszło nam coś na kształt oponki :)
 Smażyć na rozgrzanym tłuszczu (z dodatkiem spirytusu) w dużym garnku z obu stron, na złoty kolor. Opruszyć cukrem pudrem lub polukrować. Smacznego :)