piątek, 31 maja 2013

Klasyczny tort czekoladowy



 Przepyszny, o mocno wyczuwalnym smaku czekolady i chałwy. Polecam na wyjątkowe okazje.


 Składniki na biszkopt :

7 jaj ( najlepiej L, o temperaturze pokojowej)
220 g cukru ( szklanka)
110 g mąki pszennej tortowej ( 2/3 szklanki)
70 g ciemnego kakao ( trochę ponad 1/3 szklanki)


Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy same białka na najwyższych obrotach ok 2 minuty, kiedy będą sztywne i lśniące, dodajemy powoli łyżka po łyżce cukier, następnie tak samo postępujemy z żółtkami - powoli pojedynczo dodajemy żółtka cały czas miksując. Na koniec dodajemy przesianą mąkę i kakao - mieszamy delikatnie do połączenia składników szpatułką, od tego jak delikatnie wymieszamy będzie zależała wysokość naszego biszkoptu.Dno tortownicy ( o średnicy 23 cm) wykładamy papierem do pieczenia ( wycinamy kółko), boki zostawiamy. Pieczemy w 170 stopniach przez ok 35-40 min do tzw. suchego patyczka.


Masa chałwowa: 
 
500 g chałwy
400 g masła
2 łyżki cukru pudru 
Masło ucieramy na puszystą masę, za pomocą miksera będzie  to znacznie łatwiejsze w wykonaniu, następnie dodajemy pokruszoną chałwę i cukier puder, miksujemy do połączenia składników. 

Dodatkowo: 

słoik konfitury ( u mnie wiśniowej) 
200 g wiśni ( mogą być mrożone, wcześniej oczywiście rozmrożone) 

Ostudzony biszkopt kroimy na trzy części, układamy pierwszy blat na paterze, nasączamy ulubionym ponczem, może to być np. mocna herbata lub sok z cytryny z wodą i cukrem. Następnie smarujemy czekoladowy blat wiśniową konfiturą i wykładamy połowę wiśni. Na to wykładamy 1/3 masy chałwowej i przykrywamy drugim blatem, powtarzając te same czynności. Na samym końcu możemy ozdobić tort pozostałą masą chałwową lub tak jak ja kremem czekoladowym. Smacznego :)

niedziela, 26 maja 2013

Kruche maślane ciasteczka


Kruche, maślane, takie domowe herbatniki, oczywiście nie muszę Wam pisać że o niebo lepiej smakują niż te kupione w sklepie... U mnie w kształcie Hello Kity :-) Pozwólcie dzieciom zrobić je z Wami, niech zajmą się wycinaniem ciasteczek i dekoracją. Idealne  na przyjęcia dla dzieci. Przepis pochodzi z książki The Family Baker.  


Składniki: 

175 g miękkiego masła
400 g mąki
2 duże jaja
1 łyżeczka proszku do pieczenia
200 g cukru 
1/4 łyżeczki soli

Utrzyj masło z cukrem na jasną, puszystą masę. Dodaj jajka i wymieszaj. Wsyp mąkę, proszek do pieczenia, sól i zagnieć do połączenia się składników. Jeśli trzeba dodaj jeszcze mąki. Podziel na dwie części i schowaj do lodówki na ok 60 min. Po tym czasie wyciągnij jedną z części ciasta i rozwałkuj. Wycinaj dowolne kształty. Piecz w piekarniku w 180 stopniach Celsjusza ok 8-10 min. Udekoruj.


sobota, 25 maja 2013

Strucla z twarogiem i kruszonką


Nie będę Wam pisać jaka jest cudowna - prosta w wykonaniu i naprawdę smaczna, sami się przekonajcie. Strucla z twarogiem i garścią rodzynek, do smaku dodałam odrobinę startej skórki z pomarańczy. 

 Składniki na jedną struclę:

 240 g mąki pszennej 
4 g suchych drożdży
60 g kefiru
30 g cukru
1 duże jajko
30 g masła roztopionego
szczypta soli 
sok z 1/4 cytryny

Składniki na masę serową:

200 g twarogu 
żółtko
20 g masła miękkiego
60 g cukru 
garść rodzynek
skórka otarta z 1/2 pomarańczy lub cytryny 

Wymieszaj mąkę z suchymi drożdżami, następnie dodaj pozostałe składniki, wymieszaj. Na koniec dodaj roztopione masło. Dobrze wyrabiaj, aż ciasto będzie miękkie i elastyczne. Przykryj lnianą ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu do podwojenia objętości ( ok. 60 min). Po tym czasie wyłóż ciasto na stolnice i rozwałkuj prostokąt ok. 25x35 cm. Wymieszaj w małej misce składniki na masę serową i wyłóż całość na środek rozwałkowanego ciasta. Następnie rozsmaruj masę serową wzdłuż środkowej części ciasta. Złóż ciasto tak aby zakrywało masę serową, boki zawiń pod spód. Pozostaw do napuszenia na ok. 30 min. po tym czasie za pomocą kuchennego noża zrób wgłębienie na środku strucli pozostawiając po 4-5 cm z każdej strony nie rozcięte. Posyp kruszonką. Przepis na kruszonkę znajdziesz np. tutaj : http://swiezoupieczona.blogspot.com/2013/05/drozdzowe-ciasto-z-rabarbarem.html Wstaw do piekarnika na 30 min. Piecz w temperaturze 180ºC.

czwartek, 23 maja 2013

Drożdżowe ciasto z rabarbarem, truskawkami i kruszonką - NAJLEPSZE!


Sezon na rabarbar trwa, więc postanowiłam upiec drożdżowe ciasto z rabarbarem w najlepszej odsłonie- z przepisu Nigelli. Lekko zmodyfikowany. Możecie go znaleźć w książce " Jak być domową boginią" :D wypieki i przysmaki kojące duszę....  z czym z całą odpowiedzialnością się zgadzam 


Składniki na ciasto: 

ok 380 g mąki pszennej
1/3 łyżeczki soli 
60 g cukru
4 g suchych drożdży
2 duże jaja
cukier waniliowy
duża szczypta gałki muszkatołowej ( koniecznie!) 
120 ml ciepłego mleka
50 g miękkiego masła

 Dodatkowo: 

350 g obranego i pokrojonego rabarbaru ( u mnie pół na pół z truskawkami)
 80 g cukru
szczypta gałki muszkatołowej 

Kruszonka: 

50 g mąki pszennej
 30 g masła zimnego pokrojonego w kostkę
30 g cukru

Mąkę, sól, cukier i drożdże wsyp do miski. Jajka ubij i zmieszaj z letnim mlekiem oraz gałką muszkatołową. Połącz sypkie składniki z płynnymi i zagnieć miękkie, elastyczne ciasto. Wyrabiaj ok 10 min. Przykryj lnianą ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Po tym czasie rozciągnij ciasto na uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia blasze o wymiarach ok 20x30 cm. Ciasta może wydawać się mało, ale jeszcze urośnie, więc nie przejmuj się tylko pozostaw do napuszenia na ok. 10-15 min. Po tym czasie wyłóż na ciasto rabarbar wymieszany z 80 g cukru i szczyptą gałki muszkatołowej ( zrób to przed samym wyłożeniem żeby rabarbar nie zdążył puścić soku). Na koniec wymieszaj w małej miseczce składniki na kruszonkę i rozprowadź ją na cieście. Piecz w 180 stopniach ok. 30 min. Podawaj jeszcze ciepłe.



niedziela, 19 maja 2013

Kruche babeczki z musem owocowym i aksamitnym budyniem waniliowym


 Z okazji Światowego Dnia Pieczenia ( tak, tak to właśnie dziś)  upiekłam kruche babeczki z musem wiśniowym i budyniem waniliowym. Palce lizać :)

Składniki:

250 g mąki
150 g masła ( zimnego)
3 łyżki cukru pudru
1 jajko
1 łyżka zimnego mleka 

Dodatkowo: 

budyń waniliowy 
wiśnie ok 150 g
 
Wszystkie składniki wsypać do miski, zagnieść do połączenia składników, wstawić do lodówki na minimum 30 min. Po tym czasie wyjąć, wykleić ciastem foremki do babeczek ( ja wykleiłam foremki do muffinek), podziurkować widelcem spody babeczek, piec w temperaturze 175 stopni ok. 20 minut do złotego koloru. Wyjąć, ostudzić. Zmiksować dowolne owoce ( u mnie wiśnie) i wyłożyć po łyżeczce na spód babeczki, na to wycisnąć za pomocą szprycy ugotowany, lekko ostudzony budyń. Udekorować wisienką.




Ciasto z otrębami pszennymi i czerwonymi owocami


To ciasto już było na blogu, dziś w wersji z truskawkami i wiśniami, tak naprawdę możecie dać dowolne owoce, na jakie akurat macie ochotę. Zachęcam Was do wypróbowania przepisu, jest na prawdę bardzo prosty i przyjemny, a ciasto z niego otrzymane nie zawiera ani grama tłuszczu ;) Przepis pochodzi z opakowanie zarodków pszennych.

 Składniki:

1 szklanka mąki
1 szklanka cukru ( dałam zdecydowanie mniej ok.120 g) 
1 szklanka zarodków pszennych ( dałam pół szklanki zarodków pszennych i pół szklanki otrębów owsianych)
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
4 duże jajka 
0,5 kg dowolnych owoców 


Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Zaczynamy od ubijania białek na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier ( łyżka po łyżce) na koniec dodajemy żółtka. 
W osobnym naczyniu wymieszać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i otrębami ( lub zarodkami). 
Dodać do masy jajecznej, wymieszać do połączenia składników. 
Blachę o wymiarach  22x33 wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na papier surowe ciasto, wyrównać. Wyłożyć owoce. Piec w temperaturze ok. 170 stopni C z termoobiegiem przez 30 min lub do tzw. suchego patyczka.



poniedziałek, 13 maja 2013

Tort kokosowo - ananasowy


Ucztowania ciąg dalszy.. tym razem urodzinowy tort siostry, na jasnym biszkopcie, przekładany kremem kokosowym na bazie serka mascarpone i śmietanki kremówki, a także przekładany musem ananasowym ( lub dżemem ananas-papaja-marakuja) i posypany wiórkami z gorzkiej czekolady... lekki, egzotyczny, pyycha :) 


Składniki na biszkopt ( średnica tortownicy 23-24 cm) 

6 jajek
200 g cukru
140 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej 


Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Oddzielić białka od żółtek, ubić na sztywną pianę. Następnie powoli, łyżka po łyżce dodawać cukier, cały czas używając do tego miksera. Tak samo postępujemy z żółtkami. Mąki przesiewamy i mieszamy ze sobą. Dodajemy do masy jajecznej i mieszamy delikatnie za pomocą np. drewnianej łyżki do połączenia składników.  Nagrzewamy piekarnik do 160 stopni C. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, wykładamy ciasto, pieczemy ok 35 min lub do tzw. suchego patyczka. 

Składniki na krem kokosowy:

500 ml śmietany kremówki 30-36 % 
250 g serka mascarpone
100 g wiórków kokosowych
cukier puder do smaku ( wg uznania) u mnie pół szklanki

Ubijamy schłodzoną śmietanę, następnie dodajemy serek mascarpone i chwile miksujemy do połączenia składników, następnie dodajemy cukier puder i jeszcze chwile miksujemy. Wsypujemy wiórki kokosowe i mieszamy łyżką do połączenia. Tak przygotowany krem starczy do podwójnego przełożenia blatów tortu oraz do dekoracji.

Pozostałe składniki:

ok 300 g dżemu ananasowego 
100 g wiórków kokosowych do dekoracji
1/3 kostki gorzkiej lub mlecznej czekolady ( startej na tarce na malutkich oczkach) 
sok z 1/2 cytryny 
1/4 szklanki wody mineralnej

Wykonanie: 

Wystudzony biszkopt kroimy na trzy części , pierwszą z nich nasączamy (woda mineralna+ sok z cytryny) następnie wykładamy połowę dżemu ananasowego, krem kokosowy i posypujemy startą czekoladą, tak samo postępujemy z drugim blatem biszkoptu, na koniec dekorujemy tort pozostałym kremem i posypujemy wiórkami. Smacznego :)

sobota, 4 maja 2013

Tort kokosowo - truskawkowy



Podwójny torcik kokosowo- truskawkowy na ciemnym biszkopcie, wykonany z okazji pięćdziesiątych urodzin mojego taty. Torcik w wersji dla dorosłych - nasączany likierem kokosowym. Polecam na wyjątkowe okazje- podobno wszystkim baardzo smakował :)  ps. przepis na pojedynczy tort o średnicy 23 cm.


Składniki na biszkopt ( dolny w tortownicy o średnicy 23 cm) :

7 jaj ( najlepiej L, o temperaturze pokojowej)
220 g cukru ( szklanka)
110 g mąki pszennej tortowej ( 2/3 szklanki)
70 g ciemnego kakao ( trochę ponad 1/3 szklanki)


 Białka oddzielamy od żółtek. Ubijamy same białka na najwyższych obrotach ok 2 minuty, kiedy będą sztywne i lśniące, dodajemy powoli łyżka po łyżce cukier, następnie tak samo postępujemy z żółtkami - powoli pojedynczo dodajemy żółtka cały czas miksując. Na koniec dodajemy przesianą mąkę i kakao - mieszamy delikatnie do połączenia składników szpatułką, od tego jak delikatnie wymieszamy będzie zależała wysokość naszego biszkoptu.Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia ( wycinamy kółko), boki zostawiamy. Pieczemy w 170 stopniach przez ok 35-40 min do tzw. suchego patyczka.

Składniki na masę kokosową:

440 g mascarpone
100 g śmietany kremówki 36 %
2 łyżki likieru kokosowego
szklanka wiórek kokosowych

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy mascarpone, mieszamy do połączenia, dodajemy wiórki kokosowe i likier malibu.

Dodatkowo:

do nasączania likier kokosowy z wodą w proporcjach 1:3 lub 2:3
dżem truskawkowy
truskawki
500 ml śmietany kremówki 36 %


 Wykonanie: Gotowy biszkopt ( zimny) kroimy na trzy części, pierwszą układamy na paterze, nasączamy likierem malibu z wodą, następnie smarujemy biszkopt dżemem truskawkowym, następnie smarujemy masą serowo-kokosową i przykrywamy biszkoptem, postępujemy tak samo i przykrywamy trzecim biszkoptem. Cały tort udekorowałam ubitą śmietaną kremówką, obsypałam wiórkami kokosowymi, i ozdobiłam truskawkami. Smacznego :)